بهترین ظرف برای نگهداری چای خشک

بهترین ظرف برای نگهداری چای خشک

در ایران و البته سراسر جهان چای به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار شناخته می‌شود. چرا که بعد از یک روز کاری سخت و خسته کننده، تنها یک فنجان چای است که می‌تواند خستگی را از تن بیرون کند. علاوه بر آن در دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی نیز چای پایه ثابت پذیرایی از مهمان‌ها خواهد بود.

این نوشیدنی خوشبختانه همیشه در دسترس ما قرار دارد و‌آماده سازی آن چندان سختی نخواهد داشت. البته برای نگهداری چای خشک‌ لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم همیشه چای تازه با همان عطر و‌ طعم اولیه را در اختیار داشته باشیم. از این رو در این مطلب از شفتالو قصد داریم به معرفی بهترین ظروف جهت نگهداری چای خشک بپردازیم.

عوامل مؤثر در نگهداری چای خشک

قبل از آنکه به معرفی بهترین ظروف برای نگهداری چای خشک بپردازیم، بهتر است با عوامل مؤثر در افزایش ماندگاری و نگهداری چای خشک بیشتر آشنا شوید. در این صورت راحت‌تر می‌توان ظرف مناسب برای نگهداری چای خشک را انتخاب کرد. به طور کلی در نگهداری چای خشک عوامل زیادی مؤثر خواهند بود که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان علاوه بر طعم، زمان ماندگاری چای را هم افزایش داد. چرا که هر یک از عوامل ذکر شده در صورت عدم رعایت، می‌توانند طعم، رنگ و مزه چای را به طور کل تغییر دهند و لذت نوشیدن یک فنجان چای را از ما بگیرند.

از مهم‌ترین عوامل مؤثر در نگهداری چای خشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نور
 • هوا
 • دما
 • بو
 • رطوبت

انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری چای خشک

با توجه به وجود تنوع بسیار در ظروف از نظر جنس، ظاهر و کیفیت، انتخاب یک ظرف مناسب برای نگهداری چای خشک که مانع از رسیدن هوا و رطوبت به چای شود، کمی سخت خواهد بود. در واقع قبل از انتخاب ظروف مناسب نگهداری چای خشک، باید به مواردی همچون نحوه باز کردن سریع ظرف یا عدم بو دادن آن توجه کافی داشته باشید. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین ظروف جهت نگهداری چای خشک می‌پردازیم.

ظروف چوبی

ظروف چوبی یا بامبو همیشه طرفداران خاص خود را داشته و زیبایی این ظروف باعث شده تا مردم به ظروف چوبی و بامبو علاقه زیادی نشان دهند و در موارد بسیاری از آنها استفاده کنند.

این روزها استفاده از ظروف چوبی در مصارف مختلف از جمله نگهداری چای خشک دیده می‌شود اما با این حال شیوه نگهداری چای خشک در این ظروف ممکن است کمی با ظروف دیگر تفاوت داشته باشد. ظروف چوبی با توجه به ویژگی‌هایی که دارند به طور کامل چای را از رطوبت و هوا حفظ نمی‌کنند. از طرفی در برخی مدل‌های آن‌ها که با ترکیبی از شیشه طراحی شده‌اند، چای به طور کامل از تابش نور خورشید دور نمی‌ماند.

همچنین در مدل‌های کاملا چوبی با درب محکم که ورود رطوبت و هوا امکان پذیر نیست، باید به این نکته توجه داشت که ظروف چوبی خود دارای بو هستند و این امکان وجود دارد که بوی چوب روی چای تاثیر بگذارد. از این رو توصیه می‌شود در استفاده از ظروف چوبی برای نگهداری چای، بهتر است چای را با بسته‌بندی درون این ظروف نگهداری کنید.

با این تفاسیر ممکن است فکر کنید که ظروف چوبی برای این کاربرد گزینه مناسبی نیستند، در صورتی که کاملا اشتباه فکر می‌کنید. چرا که زیبایی ظاهری فوق‌العاده این ظروف در کنار ویژگی‌ها و امکانات جانبی آن‌ها حتما ارزش این را دارد که چای را با بسته‌بندی مناسب در آن‌ها نگهداری کنید.

ظروف شیشه ای

ظروف شیشه‌ای با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، چای را به طور کامل در برابر حرارت، تغییر دما و همچنین رطوبت حفظ می‌کنند. از طرفی این ظروف با تنوع در رنگ، اندازه و شکل‌های متنوع بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. اما در مقابل این ویژگی‌ها، ظروف شیشه‌ای این ضعف را دارند که نور خورشید را از خود عبور می‌دهند. در نتیجه مناسب استفاده در فضای باز که در معرض نور خورشید قرار دارند نیستند. بنابراین اگر قصد استفاده از این نوع ظروف را دارید، بهتر است آن‌ها را داخل کمد یا کابینت قرار دهید. قرار دادن چای با بسته‌بندی وکیوم شده نیز همچون ظروف چوبی، یکی راهکار پیشنهادی دیگر جهت استفاده از این ظروف است.

ظروف پلاستیکی

امروزه ظروف پلاستیکی به علت قابلیت‌های فراوانی که دارند، توجه متقاضیان بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. ظروف پلاستیکی بسیار سبک بوده و اغلب نشکن هستند. از طرفی تنوع رنگی بسیار بالایی داشته و از لحاظ قیمت نیز نسبت به سایر ظروف مقرون به صرفه خواهند بود. این دسته ظروف با درب‌های محکم و نفوذ ناپذیر و رنگ‌های مات می‌توانند گزینه مناسبی برای نگهداری از چای خشک باشند، چرا که چای را از تمامی عوامل گفته شده حفظ می‌کنند.

با این حال همچنان ظرف مناسب نگهداری چای را باید با توجه به شرایط و نوع چای مصرفی خود انتخاب کنید.

ظروف فلزی

ظروف فلزی یا آلومینیومی موجود در بازار در طرح و نقش‌های بسیار زیبا نیز این قابلیت را دارند تا چای را از تمام عوامل گفته شده حفظ کنند. خاصیت برتری که ظروف فلزی دارند این است که به هیچ وجه بو نمی‌گیرند، به این ترتیب هر نوع چای با هر عطر و طعمی داخل ظرف باشد می‌توان آن را خالی کرده، ظرف را شسته و چای دیگر با هر عطر و بوی دیگر را داخل ظرف بریزید و نگران بر جای ماندن بوی چای قبلی نباشید. تنها نکته‌ای که باید موقع خرید این نوع ظروف در نظر داشت، غیرواکنش پذیر بودن نوع فلز استفاده شده در ساخت ظروف است.

ظروف چینی

ظروف چینی و سرامیک‌های لعابدار با درپوش‌های محکم و‌ نفوذ ناپذیر هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای نگهداری چای خشک باشند. این ظروف که امروزه با طرح‌ها و رنگ‌های بسیار جذاب و‌ زیبا در دسترس قرار دارند از تابش نور جلوگیری کرده و با اطمینان از محکم بودن درب ظرف هیچ رطوبت و هوایی به خود جذب نمی‌کنند.

نکات مربوط به ظروف نگهداری چای خشک

حال که با انواع ظروف نگهداری چای خشک آشنا شده‌اید، شاید بد نباشد با نکات نگهداری از چای خشک کمی بیشتر آشنا شوید.

 • اولین نکته‌ای که باید در مورد ظروف مناسب برای نگهداری چای خشک در نظر بگیریم محکم بودن درب ظرف است. ظرفی را که برای نگهداری چای خشک انتخاب می‌کنید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که کاملا درب آن محکم است و از ورود هوا جلوگیری می‌کند.
 • مورد دوم که حائز اهمیت است، مات بودن ظرف است. انواع ظروف سرامیکی لعابدار، فلزی غیرواکنشی، چوبی مرغوب و باکیفیت و همچنین ظروف پلاستیکی مات می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای نگهداری چای خشک باشند. (البته لازم به ذکر است برخی ظروف از جنس پلاستیک به دلیل داشتن بوی خاص خود می‌توانند بو را سریعا به چای منتقل کنند).
 • اگر تمایل به استفاده از ظروف شیشه‌ای دارید باید ظروفی را برای چای خشک انتخاب کنید که کاملا مات و تیره رنگ بوده و درب ظرف کاملا بسته باشد.
 • بسیاری از افراد به دلیل علاقه به ظروف چوبی و همچنین زیبایی این ظروف تمایل به استفاده از آنها دارند. از این رو بهتر است در خرید این دسته ظروف دقت کنید که از برند معتبر و جنس با کیفیت باشد. همچنین چای خشک را همراه با بسته‌بندی، داخل ظروف چوبی قرار دهید.
 • روش دیگری که می‌توانیم برای نگهداری چای خشک استفاده کنیم، کیسه‌های چند لایه هستند که لایه داخلی فویل یا گلاسین است که درب آنها با زیپ محکم بسته می‌شود .
 • اگر طبق مطالب گفته شده شرایط نگهداری چای خشک را دارید، می‌توانید اوایل فصل بهار که زمان برداشت چای اصیل ایرانی است، به اندازه مصرف سالانه خود چای بخرید و هربار به اندازه مصرف کوتاه مدت خود در دسترس قرار دهید. اما اگر شرایط نگهداری حجم چای برای یک سال خود را ندارید به میزان کم خریداری نموده تا همیشه چای خوش عطرو‌طعم نوش جان کنید.

جمع‌بندی

امروزه انواع ظروف آشپزخانه در جنس‌ها و طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. همچنین شرکت‌های سازنده و برندهای مختلف در تلاش هستند تا با بهره‌گیری از طراحی‌های خلاقانه و زیبای روز دنیا بهترین ظرف را تولید کنند. با این حال برای انتخاب ظرف مناسب نگهداری چای خشک در کنار زیبایی، لازم است به فاکتورهای دیگری همچون جنس، کیفیت و ویژگی‌های ظرف توجه کرد.

یک ظرف مناسب برای نگهداری چای ظرفی است که علاوه بر طرح و رنگ مناسب، خاصیت چای را حفظ کرده و بتوان مدت طولانی چای را در آن نگهداری کرد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)